.
220 tysięcy placówek medycznych w Polsce

Na czym polega badanie echo serca (USG serca)?

03.08.2012 10.35

Jakich informacji dostarcza echo serca? Jak się przygotować do badania? Jak przebiega badanie? Kiedy zleca się echo serca? Czy po USG serca występują jakieś powikłania?

Echo serca (USG serca) to badanie, które dostarcza informacji o budowie i funkcjonowaniu zastawek mięśnia sercowego oraz pozwala na diagnozę nieprawidłowości w budowie zastawek, np. wypadania płatka zastawki. USG serca pozwala na wykrycie nowotworów, tętniaków czy skrzepliny wewnątrzsercowej. Na podstawie tego badania ocenia się też, czy wykryta wada wymaga leczenia operacyjnego.

 

Jak się przygotować do badania?

Badanie nie wymaga żadnego szczególnego przygotowania. Jeżeli jednak USG wykonywane jest przez przełykowo, należy przystąpić do niego na czczo.

 

Jak przebiega badanie?

Badanie jest bezbolesne i trwa, przeważnie od 30 do 90 minut. Pacjent leży na boku lub na wznak z odsłoniętą klatką piersiową, do której przykładana jest głowica przekazująca obraz z wnętrza klatki piersiowej na monitor urządzenia. W trakcie badania nie należy ruszać się ani rozmawiać.

W niektórych przypadkach lekarz może zalecić wykonanie badania przez przełyk. Głowica jest wtedy umieszczana na elastycznej rurce i wprowadzana przez przełykowo. Metoda ta jest stosowana u osób, u których tradycyjne echo serca daje niewyraźny obraz.

 

Wskazania do wykonania echa serca

Do najczęstszych wskazań do wykonania USG serca należą: ocena stanu serca po przebytym zawale, niewydolność serca oraz pierwotne i wtórne jego choroby, choroby osierdzia, aorty, nadciśnienie tętnicze połączone z zaburzeniem rytmu serca i dusznicą bolesną.

 

Jak interpretować wyniki badania?

Interpretacji wyników dokonuje lekarz specjalista po zapoznaniu się z historią choroby. Do oceny wyników badania niezbędne mogą okazać się wyniki wcześniej wykonywanych USG, dlatego nie należy wyrzucać rezultatów badania po ich otrzymaniu.

 

Jakie są możliwe powikłania po badaniu?

Po badaniu przez przełyk pacjent powinien powstrzymać się od przyjmowania pokarmów przez około 2 godziny, ze względu na znieczulenie miejscowe przełyku, które może powodować trudności w połykaniu i grozić zachłyśnięciem.

 

Autor: Przemysław Ziemichód/ mk

Katalog

Forum